joi, 19 septembrie 2013

DESCOPERIREA SI DISCIPLINAREA FORŢEI MENTALE



Căutatrea fericirii pe care omul preconizează să o găsească tind, în mod invariabil, să se îndrepte către obiecte şi întâmplări externe. Mulţi gândesc: „dacă aş putea să-mi cumpăr o maşi­nă. ..“, sau „dacă aş fi capabil să pun mâna pe postul acela...“, sau „dacă aş trăi în America aş fi fericit..." Mintea se poate linişti şi poate rămâne paşnică un scurt interval de timp, odată ce a dobândit obiectele dorite, dar, cu timpul, va sfârşi plictisindu-se să se tot joace cu noile jucării şi îşi va începe căutarea de plăceri în altă parte. Obiectele exterioare eşuează de fiecare dată în încercarea lor de a aduce fericirea căutată. Cineva poate cuceri noi posesiuni materiale, un post cu mai multă responsabilitate, faimă şi, deci, mai bine plătit, o vilă pe malul mării, dar mintea sa va rămâne mereu aceeaşi.
Autentica satisfacţie derivă din atitudinea faţă de lumea exterioară şi nu de la obiectele în sine. Toată lumea trece prin momente mai dificile în viaţă, totuşi, se trăieşte mai fericit când obstacolele sunt înfruntate cu o minte senină.Marele pariu constă, deci, în a dobândi control asupra lumii interioare. Mintea conversează tot timpul cu ea însăşi; îşi aminteşte de evenimente trecute, îşi reface istoriile diverselor etape care i s-au părut mai convenabile, face planuri de viitor, dezbate în termeni de pro şi contra asupra cutarei sau cutarei probleme. Reducând în chip metodic acest dialog intern şi focalizând atenţia în obiecte pozitive şi inspiratoare spiritual, se poate începe o înţelegere profundă a mecanismului psihic şi se poate dezvolta o viaţă mai eficientă.
Dar amintirea este un animal foarte înşelător şi nu e aşa de uşor de domsticit. Există numeroase teorii despre forma în care funcţionează. Totuşi, procesul mental uman continuă să rămână intangibil şi misterios. De ce se află cineva, deseori, sub presiunea aceloraşi probleme şi a aceloraşi frustări?
Există o voinţă liberă, un liber arbitru, dar numai când se utilizează cu scopul de a distruge tabieturile formate de-a lungul unei vieţi.
Se spune că trăim într-o societate liberă, dar adevărul este că fiecare individ este sclavul propriilor lui dorinţi şi emoţii. Ia gândiţi-vă la acel prieten care fumează şi care ia hotărârea să se lase de acest viciu „mâine". Timp de câţi ani a stat prins în această capcană? El, realmente, vrea să se elibereze din ghearele obişnu­inţei, dar îi lipseşte controlul minim necesar asupra propriei sale minţi.
Mintea este, în mod sigur, ca un disc. Conţine şanţuri sau impresiuni, numite samskaras în limba sanscrită. Aceste samskaras se formează atunci când anumite gânduri, sau V r itt is -uri, devin o obişnuinţă. Spre exemplu, un om trece în faţa unei vitrine de patiserie şi vede o prăjitură de ciocolată. In mintea lui survine un v r i 11 i i „Ce delicioasă! Vreau să mi-o cumpăr imediat!" Dacă ar ignora acest v r itt i şi şi-ar îndrepta atenţia asupra altui lucru, impresiunea nu ar agrava un şănţuleţ pe discul minţii, adică osamskara; dar, dacă se identifica cu gândul atractiv, îi dă viaţa acestuia în propria lui minte. Şi se formează o nouă impresiune. Cumpără prăjitura şi decide să se desfete după masă. Să presupunem că are drum prin faţa aceleiaşi patiserii în toate marţele şi joile. De fiecare dată îşi va aminti de acea delicioasă prăjitură iniţială şi îşi va cumpăra alta. Ceea ce a fost la origine un flash în mintea lui s-a transformat acum într-o forţă care îi dirijează viaţa. S-a format unsamskara. Samskaras-urile nu trebuie să fie în mod necesar negative, Pot exista în minte impresiuni care înalţă şi inspiră, altele care tulbură şi deprimă.
Scopul imediat al meditaţiei este acela de a crea şanţuri mentale noi şi pozitive, eradicându-le pe acelea care sunt destructive. E un proces absolut ştiinţific, dar, în acelaşi timp este un scop spiritual. Nu e suficient să elimini ceea ce e negativ. Trebuie făcute eforturi pentru a cultiva dragostea, compasiunea, spiritul de slujire către ceilalţi, bucuria şi amabilitatea şi toate celelalte calităţi care, nu numai că ne ajută să ducem o viaţă fericită ci de asemenea iradiază către ceilalţi stimulându-i să facă la fel cu ei înşişi.
Toată lumea vrea mai binele. La toţi ne-ar place să gândim că sutem perfecţi, dar, în ciuda repetatelor hotărâri, cu toţii ne surprindem de cele mai multe ori că suntem mai puţin decât ceea ce ne-ar fi plăcut să fim. Cauza acestei autoiluzionări periculoase este a h a m k a r a , care în sanscrită înseamnă ego. Sri Sankara, unul dintre oamenii cei mai înţelepţi ai tuturor timpurilor, a confirmat în cartea sa „Vivekachiudamani":
„Toate calamităţile omeneşti se datorează egoului. Agoniile umanităţii se datorează egoului. Dorinţa e cauzată de sclavia egoului; nu există un duşman mai mare ca egoul".
Aceasta ahamkara(ego)este cauza întregii sclavituţi şi este obstacolul principal în experimentarea Realităţii interne.
Ego-ul este aspectul auto-arogant al minţii. Este cel ce separă individul de umanitatea lui cu ceilalţi şi cu propria sa natură interioară, susţinând „egoismul". Ahamkara este cel mai uriaş obstacol pentru liniştea minţii,, pentru că este cea care ocupă toate minţile, independent de ceea ce indivizii sunt, fie mai buni sau mai răi, au mai multe sau mai puţine bogăţii mai multă sau mai puţină putere. Formele ei sunt; dorinţa, orgoliul, mania, decepţia, avariţia, geloziile, desfrâul şi ura.
Este aspectul minţii cel mai greu de controlat, pentru că natura sa este atât de înşelătoare încât e foarte greu de depăşit.
Prin meditaţie ne transformăm în spectatori ai propriei noastre minţi. în stadiile iniţiale nu se poate să ajunge mai mult decât la o mărire a propriei înţelegeri de sine, observând cum egoul se afirmă pe sine însuşi în mod constant.
Dar, cu trecerea timpului, jocul lui devine familiar şi meditatorul preferă în locul lui satisfacţia liniştii. Când, până la urmă, egoul este supus energiile pot, atunci, să se utilizeze într-un mod constructiv în dezvoltare personală şi în serviciul celorlalţi.
Orice persoană proiectează în jurul ei un anumit tip de vibraţie. Există persoane a cărei companie este o autentică plăcere. Par să aibă o anumită prana, sau energie vitală, care o împărtăşesc tuturor. Există de asemenea negativii şi deprimaţii, care ne dau impresia că absorb prana celorlalte persoane din preajma lor. Motivul acestui fapt este că există o anumită putere pe care o conţine gândul şi care e foarte subtilă, dar foarte puternică. Noi toţi, conştient sau inconştient, transmitem şi recepţionăm gânduri. Acest fapt explică cum unii indivizi pot să aibă experienţe parapsihologice întâmplătoare. Sunt unii care le numesc coinci­denţe, dar nu sunt. Abilitatea de a comunica şi primi gânduri e.ste în mod special dezvoltată la anumite persoane, dotate cu o mare intuiţie.
Orice gând are greutate, forma, mărime, culoare, calitate şi putere. Un meditator experimentat poate vedea toate aceste aspecte în mod direct cu ajutorul ochiului său interior. De exemplu, un gând spiritual are culoarea galbenă, în timp ce un gând încărcat de mânie şi ură are culoarea roşie închis. Gândul este ca un obiect. în acelaşi mod în care se poate dărui unui prieten un măr şi apoi i se poate lua, tot aşa e posibil să îi oferim cuiva un gând puternic şi apoi să i-l retragem.
Binele şi Răul, prietenul şi duşmanul nu sunt decât creaţii ale minţii. Fiecare om crează, cu propria sa imaginaţie, o lume de virtute şi de vicii, de plăcere şi de durere. Aceste calităţi nu provin de la obiectele însele, ci aparţin strict atitudinii mentale interne. Ceea ce pentru unii constituie o bucurie, pentru altul c o nefericire. Gândurile unui om îi controlează acestuia viaţa, îi modelează caracterul, îi deformează destinul şi pot afecta şi persoanele din jur. Când a fost bine priceput potenţialul cuprins într-un gând, va începe o nouă eră de înflorire spirituală atât pentru individ cât şi pentru întreaga umanitate.


SWAMI VISHNU DEVANDA


Va urma…

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu