marți, 12 noiembrie 2013

Sistemul Maestrului



Lumea exterioară este o reflexie a lumii interioare.
Orice posesiune are la bază conştiinţa.
Puntea de legătură între individ şi lumea obiectivă este mintea obiectivă. Organul acestei minţi este creierul.
Puntea de legătură între individ şi Mintea Universală este mintea subconştientă. Organul acestei minţi este plexul solar.
Mintea Universală este principiul vieţii care stă la baza existenţei oricărui atom.
Capacitatea de a gândi a individului echivalează cu capacitatea sa de a acţiona asupra Minţii Universale şi de a manifesta ceea ce îşi doreşte.
Rezultatul acestei acţiuni şi interacţiuni este legea cauzei şi efectului. Orice gând reprezintă o cauză şi orice condiţie exterioară reprezintă un efect.
Condiţiile exterioare armonioase şi dezirabile sunt obţinute numai prin cultivarea unor gânduri similare.
Discordia, dizarmonia, lipsurile şi limitările sunt consecinţa unei gândiri greşite.
Sursa întregii puteri este lumea interioară. Izvorul Universal al Tuturor Resurselor, Energia Infinită. Individul este doar un canal de manifestare a acestei energii.
Retrage-te într-o cameră în care să fii singur şi în care să nu poţi fi deranjat de nimeni. Aşează-te confortabil, cu coloana vertebrală dreaptă, dar nu întins pe spate. Lasă-ţi gândurile să vină şi să plece aşa cum doresc, dar păstrează această poziţie nemişcată timp de 15-30 de minute. Practică acest exerciţiu timp de 3-4 zile, sau chiar întreaga săptămână, până când înveţi să îţi controlezi astfel corpul fizic.
va urma...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu