|
Lumea exterioară este o reflexie a lumii
interioare.
Orice posesiune are la bază conştiinţa.
Puntea de
legătură între individ şi lumea obiectivă este mintea obiectivă. Organul
acestei minţi este creierul.
Puntea de
legătură între individ şi Mintea Universală este mintea subconştientă.
Organul acestei minţi este plexul solar.
Mintea
Universală este principiul vieţii care stă la baza existenţei oricărui atom.
Capacitatea
de a gândi a individului echivalează cu capacitatea sa de a acţiona asupra
Minţii Universale şi de a manifesta ceea ce îşi doreşte.
Rezultatul
acestei acţiuni şi interacţiuni este legea cauzei şi efectului. Orice gând
reprezintă o cauză şi orice condiţie exterioară reprezintă un efect.
Condiţiile
exterioare armonioase şi dezirabile sunt obţinute numai prin cultivarea unor
gânduri similare.
Discordia,
dizarmonia, lipsurile şi limitările sunt consecinţa unei gândiri greşite.
Sursa
întregii puteri este lumea interioară. Izvorul Universal al Tuturor
Resurselor, Energia Infinită. Individul este doar un canal de manifestare a
acestei energii.
|
|
Retrage-te într-o cameră în care să fii singur şi
în care să nu poţi fi deranjat de nimeni. Aşează-te confortabil, cu coloana
vertebrală dreaptă, dar nu întins pe spate. Lasă-ţi gândurile să vină şi să
plece aşa cum doresc, dar păstrează această poziţie nemişcată timp de 15-30
de minute. Practică acest exerciţiu timp de 3-4 zile, sau chiar întreaga
săptămână, până când înveţi să îţi controlezi astfel corpul fizic.
va urma...
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu