CORPUL FIZIC-VINDECAREA TRUPULUI ÎNCEPE CU VINDECAREA SUFLETULUI
Corpul
fizic e format din trei părţi principale: celule şi două lichide (sânge
şi limfă). Sângele alimentează cu ''hrană'' toate celulele din corpul
nostru, iar limfa preia toxinele rezultate în urma simplei funcţionări a
celulelor şi le duce la organele de detoxifiere (piele, ficat,
rinichi), pentru a le scoate din corp. Un nou-născut, pentru a creşte,
are nevoie de două lucruri vitale: să fie hrănit şi să i se schimbe
scutecele :). Exact la fel e şi cu celulele noastre. Ele au nevoie de
hrană (prin sânge) şi de detoxifiere (prin limfă). Lichidul acesta
"uleios" şi mai vâscos decât sângele, care preia toxinele din celule,
are o problemă: este staţionar în corpul nostru, nu este împins/pompat -
asemenea sângelui de către inimă -. Iar pentru a-l mişca, este nevoie
de mişcare fizică - mişcarea muşchilor îl pune în mişcare -. Acesta este
motivul pentru care transpir imediat ce încep să alerg, de exemplu.
Sistemul limfatic începe să se mişte, toxinele sunt duse la cel mai mare
organ de detoxifiere, pielea, şi aceasta le elimină foarte uşor.
Creierul nostru, pancreasul, ficatul, pielea, tot corpul uman..... e ''o
grămadă'' de celule.
Sângele are un ph de 7,35 - 7,45: aşa a fost
creat, aşa trebuie să rămână! În aproximativ patru minute, corpul
trebuie să ridice valorile ph-ului la aceste valori, indiferent de
situatie; altfel, viaţa ar înceta în corpul acesta. Fructele şi legumele
consumate în stare crudă acidifică sângele fffff puţin. Aceleaşi
legume, însă, gătite induc o aciditate mai mare sângelui nostru, iar
preparate altfel decât prin fierbere şi coacere, îl acidifică şi mai
mult. Proteina animală induce o aciditate şi mai mare. Alimentele
superprocesate şi rafinate (bomboane, dulciuri, sucuri acidulate, cafea)
induc sângelui o aciditate extrem de mare!
Cum spuneam, sângele are
la dispoziţie patru minute să ajungă la un ph de 7,35; dacă are puţină
aciditate de neutralizat, acesta va folosi baze din corpul nostru
(calciu şi magneziu luate direct din oase şi dinţi), aceasta ducând în
timp la slăbirea densităţii osoase. Problema mai mare e când aciditatea
este foarte mare şi corpul nu mai poate, în patru minute, să ridice
ph-ul sângelui. Spuneam mai devreme că sângele alimentează şi e în
contact permanent cu toate celulele din corpul nostru. Ce poate face ca
să scape rapid de aciditate şi să rămână alcalin???? ........Aruncă
toată aciditatea pe celule!!!!!!! Şi la multi dintre noi face aceasta de
trei ori pe zi :(.
Starea normală a celulelor noastre e una
alcalină. Într-un mediu aerob (cu oxigen), fiecare celulă îşi produce
energia prin mitocondrii (supranumite şi "uzine energetice", deoarece
conţin enzimele oxido-reducătoare necesare respiraţiei. Respiraţia
produce energia necesară organismelor, iar această energie este
înmagazinată în moleculele de ATP. Mitocondriile au material genetic
propriu - ADN mitocondrial -, care conţine informaţia genetică necesară
sintezei enzimelor respiratorii), oxigenul, glucoza şi fructoza fiind
esenţiale!
Acum, imaginaţi-vă că sângele scapă zilnic de
excesul de aciditate, aruncând-o pe celule. Celula sănătoasă devine
astfel un mediu foarte acid, unde oxigenul este în cantităţi foarte
mici. Acum, ea are doar două variante: ori să moară, ori să se
transforme. De obicei se transformă........ şi devine o celulă care se
adaptează mediului fără oxigen, învăţând să trăiască într-un mediu
anaerob, producându-şi energia prin fermentaţie. Aceasta este celula
canceroasă. Lucrul acesta nu trebuie să ne sperie; toţi avem între 1.000
şi 10.000 de celule canceroase, zilnic, în corp. Sistemul imunitar şi
globulele albe le distrug, însă. În cazul acesta, se ridică întrebarea:
"Atunci, de ce cancerul face aşa mari ravagii? De ce nu sunt protejaţi
toţi de propriul sistem imunitar şi de globulele albe proprii??"
Aici e partea interesantă: celulele au o inteligenţă proprie. Celula
aceea, când devine canceroasă, ştie că va fi decimată de globulele albe
şi găseşte o cale să se facă invizibilă pentru sistemul imunitar: se
înveleşte cu nişte celule normale şi sănătoase care aparţin corpului
(celule trofoblaste) şi astfel, sistemul imunitar nu vede ce e înăuntru.
Exact acelaşi lucru îl mai întâlnim undeva în natură. Fetusul, în
corpul mamei, e format din cromozomi de la ambii părinţi. Dacă sistemul
imunitar al mamei l-ar vedea, l-ar ataca imediat. În 1902, John Beard,
profesor de embriologie la Universitatea din Edinburgh, Scoţia, scria un
articol publicat în jurnalul medical Lancet, în care declara că între
celulele canceroase şi anumite celule preembrionare caracteristice fazei
iniţiale a gravidităţii, nu există nicio diferenţă.
Celulele stem
sunt nişte celule din care se poate forma orice. Din această cauză, 80%
dintre ele se găsesc în ovare şi testicule (pentru a crea viaţa) şi 20%
în restul corpului (pentru a reface orice fel de ţesut, în caz de
accident).
Beard a observat că placenta (care e, de fapt,
formată din celule trofoblaste) seamănă aproape identic cu celulele
canceroase. Iar placenta creşte exploziv în primele trei săptămâni de
sarcină, după care se opreşte din creştere. De ce? Pancreasul copilului
începe să funcţioneze după a treia săptămână de sarcină, producând o
enzimă numită "tripsină". Şi se pare că această enzimă opreşte din
creştere placenta. Până în a noua lună, creşterea placentei este foarte
lentă. În luna a noua pancreasul fătului, care lucrează deja la
capacitate maximă, împreună cu pancreasul mamei, produc această enzimă
în cantităţi suficient de mari încât să găurească placenta. Odata
placenta perforată, lichidul amniotic iese (se rupe apa) şi sistemul
imunitar vede ce se "ascunde" acolo, declanşând imediat durerile
naşterii; practic, îl dă afară pe ''parazit'' :))).
Tripsina,
în afara faptului că digeră celulele trofoblaste (placenta), mai face
ceva: digeră proteina animală. Cu o dietă omnivoră, în care unii dintre
noi trimit cantităţi mari de tripsină spre digestia alimentelor de trei
ori pe zi şi mai au şi pancreasul slăbit, acesta nu produce tripsină
suficientă nici pentru digestie, ... deci cum va mai putea distruge
învelişul (placenta) cu care celulele canceroase s-au ascuns de sistemul
imunitar?...... Acesta este motivul pentru care creşterile tumorale
depind atât de mult de ''stilul de viaţă'' şi de obiceiurile alimentare.
Se pare că celulele canceroase au nevoie de zece (!!!) ani de divizări
şi multiplicări, ca să poată fi observate cu aparatele medicilor şi
pentru ca aceştia să pună diagnosticul "cancer în faza I". Dacă în
aceşti zece ani ţinem câteva posturi în care să nu mâncăm, o perioadă,
nimic de origine animală, toată tripsina disponibilă va merge şi va
digera învelişul celulelor canceroase, care vor deveni astfel vizibile
pentru globulele albe, iar acestea vor fi capabile să-şi îndeplinească
rolul. După un post, Dumnezeu ne poate vindeca de cancer şi noi nici să
nu ştim aceasta.
Chimioterapia si radioterapia, ce fac????
Omoară celule canceroase!!!!! Fff bine, până aici.... Omoară, însă, şi
celule sănătoase??!!! Haideţi să trecem cu vederea aceasta...... Dar
fiţi atenţi: ele PARALIZEAZĂ GLOBULELE ALBE!!!!!!!! Dupa prima şedinţă
de chimioterapie acestea nu mai luptă, deci nu ne mai putem baza pe
sistemul imunitar. Acum intră în scenă ''medicamentele'' lui Dumnezeu.
În multe fructe şi legume există nişte ''coloranţi''. Aceşti coloranţi
sunt, de fapt, nişte otrăvuri foarte puternice pentru celulele
canceroase. Colorantul negru (resveratrolul) e cel mai potent, urmat de
colorantul roşu şi de cel galben.
Să vedem modul de
funcţionare!!! ..... Celulele canceroase sunt foarte ineficiente în a-şi
produce energia, întrucât o produc prin fermentaţie, deci au nevoie de
mult zahăr ca să crească. Din 20 în 20 de minute, vom alimenta celulele
canceroase cu acest zahăr. Dar consumând zahărul dintr-un fruct de
culoare neagră, concomitent cu consumarea zahărului, celulele canceroase
vor consuma şi resveratrolul şi vor muri pe capete. Primul lucru l-am
făcut; mai avem de făcut încă două. Celula aceea canceroasă am distrus-o
şi acum, în locul ei, e un lichid foarte toxic. Aceastî otravă trebuie
scoasă cumva din organism. Aici intervine sistemul limfatic!! Există
două alimente care pun în mişcare limfa: lămâia şi echinaceea. Consumul a
3-4 lămâi stoarse şi diluate cu apă, zilnic, şi a 2-3 linguriţe de
pulbere de echinaceea vor asigura mişcarea sistemului limfatic, care va
prelua lichidul acela foarte toxic şi îl va duce în ficat.
Ficatul amestecă această otrava cu bila şi o varsă în intestin, de acolo
merge în colon şi aşteaptă să fie eliminată. Aici mai apare o problemă:
deoarece colonul reabsoarbe apa, el va reabsorbi şi otrava şi o va
reintroduce în ficat. Aceasta măreşte riscul de ciroză la ficat.
Soluţia salvatoare ar fi să forţăm cumva ficatul să îşi verse bila mult
mai des şi apoi să scoatem imediat din intestine lichidul acela toxic.
Clismele cu cafea, exact asta fac!!! Dacă bem cafeaua, aceasta
stimulează rezervele de glicogen din ficat şi ne dă un boost de energie -
stimulată!! -, dar dacă o folosim ca şi clismă, aceasta stimulează
ficatul să îşi verse bila (cu toxinele rezultate din fostele celule
canceroase), bila se amestecă cu cafeaua în intestin şi colon şi este
eliminată imediat din organism.
Acesta este ciclul: 12 ore de
flux continuu de resveratrol şi zahăr în sânge, apoi 12 ore de post
(peste noapte), prin care înfometăm, până dimineaţa, celulele
canceroase. Apa cu lamaie şi echinaceea duc - prin mişcarea limfei -
otrăvurile în ficat, iar clismele cu cafea din oră în oră asigură
eliminarea toxinelor cât mai repede posibil, nelăsându-le să se
reabsoarbă.
Iar acum, în încheiere, o părere personală - dacă
vreţi, o credinţă a mea -: TOT CEEA CE AM SCRIS PÂNĂ ACUM E INUTIL, DACĂ
NU INTERVINE ÎNAINTE VINDECAREA SUFLETEASCĂ, EMOŢIONALĂ !!!
... După ce oamenii apelează la toţi doctorii, fac tot felul de
chimioterapii - care, în sine însele, sunt pentru a "omorî" trupul (pe
lângă celulele canceroase sunt omorate și celule sănătoase) - şi după ce
le încearcă pe toate, abia atunci acceptă oferta lui Dumnezeu de
vindecare, prin "medicamentele" Lui: pentru SUFLET - credință, dragoste
şi iertare, iar pentru TRUP - plante şi fructe vii. În multe cazuri,
prin binecuvântarile lui Dumnezeu corpul reîncepe să funcţioneze şi să
se regenereze, chiar dacă este atât de otrăvit de ură, invidie,
neiertare, ... stil de viaţă şi alimentaţie necorespunzătoare. Dumnezeu
vindecă sufletul ruinat ... şi salvează şi trupul - de multe ori, şi mai
ruinat -, restaurând astfel o mare parte a fiinţei umane ...
Condiția este, El nu poate reface trupul, atâta timp cât Tu nu te
preocupi să-ți refaci, mai intâi, sufletul ! S-a demonstrat ştiinţific
că emoţiile şi sentimentele negative acidifică sângele şi pot aduce un
dezechilibru în metabolism.
Nu uita, planul Lui funcționează astfel: VINDECAREA TRUPULUI ÎNCEPE CU VINDECAREA SUFLETULUI !!!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu