Dr.Dorin Dragos:Fundamentele medicinei naturale-Principii generale
Boala
este o atentionare - ne semnalizează ca incalcam armonia universala. Mai
mult chiar, ne arata in ce mod si in ce privinta o facem. Nu este o
pedeapsa nemeritata, ci consecinta faptelor si a atitudinilor noastre.
Ne oglindeste defectele. Ne reflecta erorile. Ne pune fata in fata cu
noi insine.Nu este un accident, nu este o intamplare, nu este ceva
strain, ci ne reprezinta. Ne indeamna sa ne sesizam neajunsurile si sa
ne ascultam imboldurile profunde ale sufletului. Prin urmare, vindecarea
nu este posibila decat in momentul in care ne constientizam hibele si
ne mobilizam pentru a le transforma in calitatile corespondente (de
exemplu, teama este o caricatura a prudentei, mania o distorsiune a
pasiunii, lenea o degradare a calmului). Boala nu ne este un dusman, ci,
paradoxal, cel mai bun prieten, caci are curajul sa ne spuna verde in
fata ce, unde si cum gresim. De aceea, atitudinea de a o respinge este
contraproductiva. Eforturile de a o nega si de a o suprima au ca
rezultat cel mult mascarea simptomelor, si nu o reala vindecare.
Dimpotriva, camuflarea manifestarilor fizice exprima refuzul de a ne
privi cu luciditate, accentuandu-ne starea de inconstienta.
Reprimandu-ne boala, pe noi ne reprimam. Negand-o ori dusmanind-o, pe
noi ne negam sau ne dusmanim. Luptandu-ne cu boala, cu noi ne luptam -
nu putem iesi decat invinsi, scufundandu-ne si mai mult in tenebrele
ignorantei. Trebuie sa o acceptam si sa o intelegem, deoarece in acest
mod pe noi ne acceptam si ne intelegem. Boala ne semnaleaza instrainarea
de propriul sine, avand ca substrat ignoranta. Nu o putem vindeca decat
daca revenim in maduva fiintei noastre, daca ne reimprietenim cu noi
insine. Boala este calea deschisa catre esenta din noi. Nu este o
inlantuire, ci fereastra deschisa catre libertate. Ignoranta ne
incatuseaza. Un om bolnav nu mai este el insusi, nu se mai cunoaste pe
sine, isi este siesi strain. Aceasta instrainare poate avea grade
variate si se poate referi la diferite aspecte ale fiintei umane. Cea
mai severa instrainare va genera si boala cea mai severa (si cea mai
greu vindecabila).Boala este rodul unor convingeri false, adanc
inradacinate in fiinta celui bolnav. Atat de adanc, incat ajung sa ia
forme materiale si sa se manifeste la nivelul corpului fizic. Esenta
tratamentului consta in dobandirea claritatii mentale care permite
descatusarea de aceste convingeri gresite. Este ca si vindecat cel care
intelege ca boala sa este licarirea care-l poarta catre intimitatea
propriei fapturi si se accepta drept ceea ce este, se impaca cu sine
insusi si are curajul de a se cunoaste si de a se transforma - procesul
vindecarii in sine nu mai este decat o chestiune de timp; cu conditia,
ce-i drept, ca modificarile din planul fizic (leziunile morfologice) sa
nu fie prea severe (si deci ireversibile).Boala este consecinta unor
rezonante joase pe care cel bolnav le intretine, avand falsa convingere
ca este una cu ele. Ele isi au sorgintea in subsolul constiintei,
inaccesibil in mod obisnuit fiintei umane, dar pot fi percepute de catre
oricine, in stadiul incipient de manifestare, sub forma gandurilor si a
trairilor degradante. Acolo, in hrubele mentalului, mocnesc reprimate
tendintele noastre ascunse, negate, condamnate, ostracizate, natura
noastra primara pe care nu vrem sa o recunoastem din cauza
prejudecatilor si a inhibitiilor nascute din constrangeri sociale,
familiale, religioase, politice, materiale, profesionale etc.Greseala
esentiala pe care o comite cel susceptibil la boala este de a se
confunda cu aceste manifestari psihomentale, de a se lasa cuprins cu
totul de valtoarea, valvataia ori vijelia lor, de a-si lasa claritatea
constiintei inecata in mlastina, mistuita de magma ori spulberata de
vifor. Ele tin de structura lui, dar nu sunt decat involburari, vapai,
vartejuri ale diferitelor straturi ale mentalului, distincte de
samburele fiintei sale. El spune "sunt trist", "sunt manios" ori "mi-e
teama" nereusind sa se disocieze (sa se detaseze) de aceste trairi, sa
inteleaga ca sunt doar o parte din el, diferita de esenta sa, sa le
perceapa doar ca pe niste fluxuri care ii parcurg structura tocmai din
cauza frecventelor inferioare de vibratie pe care le mentine in faptura
sa. Un individ nu sufera atat pentru greselile sale din trecut sau
pentru ale altora, cat pentru greselile lui actuale, de fiecare clipa.
In acest sens, boala este un nepretuit indrumator. Localizarea si tipul
ei nu sunt niciodata intamplatoare, ci se coreleaza cu functia esentiala
si/sau cu semnificatia subtila a organului/tesutului/teritoriului
afectat. Rostul bolii este de a-i deschide ochii celui bolnav, de a-l
scoate din ignoranta.Boala este pragul, poarta intredeschisa spre
lumina. Putem sa o negam, sa o respingem, inchizand-o si zavorandu-ne in
bezna prostiei, sau putem sa o deschidem larg, sa avem curajul sa pasim
peste prag in lumina constiintei, a constientizarii - mintea ne devine
clara, umbrele amagitoare ale ego-ului sunt date la o parte. Odata ce am
trecut pragul, poarta inceteaza sa mai existe pentru noi - o lasam
undeva in urma, nu ne mai intereseaza: boala nu-si mai are rostul, este
vindecata.Articolul este extras din cartea "Fundamentele medicinei
naturale - Principii generale" scrisa de Dr. Dorin Dragos si aparuta la
Editura Deceneu. sursa: www.edituradeceneu.ro
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu