Frica
este un mare flagel uman.Frica este un gand negativ;inamicul cel mai aprig care
se manifesta prin forme variate precum:frica de moarte,de boala,de critica
societatii,de personaje fabuloase,de pierdere a bunurilor materiale, etc.Frica
distruge bunastarea si prosperitatea vietii il face pe om nefericit si-i
provoaca numai necazuri.Este necesar sa eliminam orice fel de frica.Frica se
datoreaza iluziei si atasamentului fata de corpul fizic,grosier,rezultat direct
al ignorantei omului in aceasta lume. Acela care va realiza natura efemera a
corpului fizic si ca nu ne putem identifica cu acesta,se va putea elibera treptat
de orice frica.Frica impreuna cu superstitiile negative genereaza slabiciuni
mentale.Calmeaza avalansa de ganduri din minte!O minte calma inseamna mult curaj,care
isi are radacinile in insasi esenta creatoare a spiritului.Ideea ca esti
constiinta nemuritoare care transcede imensitatea timpului si a spatiului poate
distruge cu eficienta orice urma de frica.Aceasta este o modalitate fara
gres,un remediu universal pentru cumplita boala:frica.Meditati asupra faptului
ca sunteti nemuritori si plini de curaj.Treptat frica va dispare.Dezvoltati virtuti
pozitive contrare fricii (bunastare,fericire,curaj) si aceasta se va risipi.Pentru
cel ce se straduieste sa atinga sucesul,fericirea si prosperitatea in viata,
invariabila piatra de incercare o constituie capriciile mintii.O minte
nedisciplinata si imprastiata face dintr-un om un instrument docil aflat la
discretia viciilor,toanelor si tentatiilor de orice fel.Eliberarea de
temeri,frici poate duce la un control al
mentalului care odata obtinut ne asigura cu usurinta succesul in aproape orice
domeniu de activitate, oferindu-ne capacitatea de a depasi rapid dificultatile acestei
vieti.Oamenii puternici raman cei cu idei benefice ferm ancorate in constiinta!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu