joi, 25 iulie 2013

Frica-o boala cumplita



Frica este un mare flagel uman.Frica este un gand negativ;inamicul cel mai aprig care se manifesta prin forme variate precum:frica de moarte,de boala,de critica societatii,de personaje fabuloase,de pierdere a bunurilor materiale, etc.Frica distruge bunastarea si prosperitatea vietii il face pe om nefericit si-i provoaca numai necazuri.Este necesar sa eliminam orice fel de frica.Frica se datoreaza iluziei si atasamentului fata de corpul fizic,grosier,rezultat direct al ignorantei omului in aceasta lume. Acela care va realiza natura efemera a corpului fizic si ca nu ne putem identifica cu acesta,se va putea elibera treptat de orice frica.Frica impreuna cu superstitiile negative genereaza slabiciuni mentale.Calmeaza avalansa de ganduri din minte!O minte calma inseamna mult curaj,care isi are radacinile in insasi esenta creatoare a spiritului.Ideea ca esti constiinta nemuritoare care transcede imensitatea timpului si a spatiului poate distruge cu eficienta orice urma de frica.Aceasta este o modalitate fara gres,un remediu universal pentru cumplita boala:frica.Meditati asupra faptului ca sunteti nemuritori si plini de curaj.Treptat frica va dispare.Dezvoltati virtuti pozitive contrare fricii (bunastare,fericire,curaj) si aceasta se va risipi.Pentru cel ce se straduieste sa atinga sucesul,fericirea si prosperitatea in viata, invariabila piatra de incercare o constituie capriciile mintii.O minte nedisciplinata si imprastiata face dintr-un om un instrument docil aflat la discretia viciilor,toanelor si tentatiilor de orice fel.Eliberarea de temeri,frici  poate duce la un control al mentalului care odata obtinut ne asigura cu usurinta succesul in aproape orice domeniu de activitate, oferindu-ne capacitatea de a depasi rapid dificultatile acestei vieti.Oamenii puternici raman cei cu idei benefice ferm ancorate in constiinta!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu